10 | 12 | 2019

Dzień Ziemi

„Drodzy ziemianie czy wy wiecie,jeśli śmiecić nie przestaniecie, niedługo sami od śmieci zginiecie”.

W tym roku szkolnym Międzynarodowy Dzień Ziemi w PP w Krzyżowicach obchodzono  bardzo uroczyście . W poniedziałek 18 kwietnia odbyły się zajęcia biblioteczne. Dzieci dostały od pani Estery opaski z uszkami lisków. Na początku spotkania rozmawiano o tym, dlaczego nie wolno śmiecić w lesie. Następnie dzieci wykonywały pracę plastyczną z kawałków bibuły pt. „Mój radosny kosz”. Arcydzieła można podziwiać obok biblioteki i przedszkola w Krzyżowicach . Dużo frajdy sprawiła im gra w kręgle. Ochotnicy  zbijali je, a następnie wszyscy skandowali hasła, które były na nich wypisane, dotyczące czego nie wolno robić w lesie. Wszystkie dzieci za aktywne uczestnictwo w zajęciach otrzymały odznaki Przyjaciela Przyrody. W czwartek 21 kwietnia przedszkolaki sadziły na klombie mieszczącym się przed budynkiem przedszkola zioła, m.in. melisę, tymianek, miętę. Poznały także znaczenie  tych ziół w życiu człowieka. Każde z dzieci po dobrze wykonanej pracy otrzymało zielny balonik , który kojarzy się z przede wszystkim z życiem, harmonią, naturą i bliskim kontaktem z przyrodą.Natomiast w piątek 22 kwietnia maluszki wyruszyły na wycieczkę do Publicznego Przedszkola w Olszance, gdzie obejrzały przedstawienie ekologiczne  w wykonaniu dzieci z najstarszej grupy. Przedszkolaki wysłuchały wierszyków i piosenek  na temat Ziemi, jej zanieczyszczeń. Utrwaliły wiadomości dotyczące troski o naszą planetę. Uczestniczyły w zabawach i konkursach ekologicznych. To był wspaniały tydzień, który na długo pozostanie przedszkolakom w pamięci.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk